Rozbiórka budynku to skomplikowany proces, który wymaga nie tylko profesjonalnej wiedzy i specjalistycznego sprzętu, ale także załatwienia szeregu formalności. Z tego powodu zadanie to najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie, która zajmie się wyburzeniem, a także pomoże załatwić odpowiednie dokumenty i wnieść opłaty. Z naszego artykułu dowiesz się, ile kosztuje pozwolenie na rozbiórkę budynku.
Formalności związane z rozbiórką budynków
Aby można było przeprowadzić rozbiórkę budynku, konieczne jest załatwienie odpowiednich formalności. Niekiedy wystarczy jedynie zgłoszenie, podczas gdy w innych przypadkach niezbędne jest uzyskanie pozwolenia. Kwestie te regulowane są przez art. 50. Kodeksu urbanistycznego i budowlanego, zgodnie z którym należy zgłosić zamiar wyburzenia do odpowiedniego organu. Odnalezienie się w przepisach niekiedy może być jednak trudne, tym bardziej, że pojawiają się w nich różnice związane z rodzajem nieruchomości przeznaczonej do wyburzenia. Z tego powodu najlepiej zdać się na pomoc profesjonalnej firmy, która świadczy usługi tego typu. Pomoże ona w skompletowaniu i wypełnieniu dokumentów, a także w złożeniu wniosku. Poinformuje również o konieczności wniesienie opłat do urzędu. Są one niezbędne, jeśli rozbiórka wiąże się z obowiązkiem uzyskania pozwolenia. W takiej sytuacji należy opłacić wniosek za wydanie pozwolenia na rozbiórkę obiektu. Opłata skarbowa wynosi w tym przypadku 36 zł. Jeżeli sprawy związane z rozbiórką załatwiane są przez pełnomocnika, trzeba uwzględnić również koszt 17 zł za złożenie pełnomocnictwa.
Jak przebiega rozbiórka obiektu budowlanego?
Po załatwieniu wszelkich formalności, firma rozbiórkowa musi przygotować niezbędną dokumentację techniczną, która uwzględnia nie tylko plany dotyczące obiektu budowlanego, który ma zostać poddany wyburzeniu, ale także określa, jaki będzie wpływ prac rozbiórkowych na otoczenie. Bardzo ważne jest również wskazanie, jakie metody rozbiórki zostaną zastosowane oraz zaplanowanie utylizacji odpadów. Kwestie związane ze zgromadzeniem całej dokumentacji w świetle prawa spoczywają na właścicielu nieruchomości, jednak powierzając rozbiórkę profesjonalnej firmie można liczyć na to, że zajmie się ona również formalnościami, a prace zostaną przeprowadzone zgodnie z przepisami.
Ponadto będzie można liczyć na to, że dokumentacją oraz nadzorowaniem prac zajmą się osoby z odpowiednią wiedzą. Inżynierowie i architekci nie tylko pomogą w doborze najbardziej efektywnych metod związanych z rozbiórką, ale równie zadbają o to, aby plany i rysunki techniczne były bardzo dokładne, a przede wszystkim zgodne z wymogami technicznymi. Dzięki temu można wyeliminować potencjalne zagrożenia. A wszystko to będzie miało realne przełożenie na sprawność i bezpieczeństwo prowadzonych prac.
Podsumowując, aby prace rozbiórkowe przebiegały zgodnie z obowiązującymi przepisami, najlepiej powierzyć je wyspecjalizowanej firmie. Nie tylko dokona ona wyburzenia, ale pomoże również przygotować dokumentację i podpowie, z jakimi kosztami należy się liczyć.
Zapraszamy po więcej informacji: Rozbiórki Gliwice.